Фізична складова залежності від наркотичних речовин (в тому числі і медикаментозної залежності) розвивається при досить регулярному вживанні досить швидко, тому що хімічні речовини «вбудовуються» в обмін речовин і при будь-якій спробі припинити вживання викликають т.зв. абстинентний синдром - синдром відміни. На подолання цього болючого комплексу симптомів спрямований перший етап терапії - детоксикація. Залежно від наркотика (речовини) вибору, нарколог рекомендує і проводить найбільш ефективну медикаментозну і дезінтоксикаційну терапію, результатом якої є очищення організму залежної людини від речовини пристрасті і продуктів його переробки організмом.
При необхідності проводяться додаткові дослідження для визначення супутніх захворювань і загального стану здоров'я, на підставі яких лікар може рекомендувати індивідуальний комплекс терапевтичних і реабілітаційних заходів, спрямований на максимально можливе відновлення фізичного здоров'я. Однак зняття абстинентного синдрому і усунення фізичних наслідків вживання є не лікуванням залежності, а лише передумовою для його початку. Основні симптоми залежності - психологічні та соціальні! Саме психологічна і соціальна складова залежності при відсутності тривалої психологічної реабілітації та повноцінної соціальної адаптації призводить до неминучих рецидивів - відновлення вживання.
Хімічна залежність - хронічне мультифакторне прогресуюче рецидивуюче смертельне захворювання. Це означає, що залежність:
Тимчасові рамки цих етапів мають середні значення, хоча в окремих випадках, в залежності від тяжкості захворювання, вони можуть бути більш-менш тривалими.
Мохаммед Алі
– медична детоксикація і діагностика тяжкості адикції по ASI (Індекс тяжкості залежності).
– усвідомлення причин і наслідків залежності, формування первинної (зазвичай негативної) мотивації до припинення вживання (не вживати, щоб чогось НЕ сталося), освоєння навичок подолання тяги до вживання.
– виникає розуміння особистої відповідальності за те, що відбувається в житті та відносинах залежної людини, формування позитивної мотивації до припинення вживання (залишатися тверезим («чистим») тому, що це подобається, відкриває нові можливості і т.д.).
– активна робота в Програмі, спрямована на досить повне розуміння індивідуальної динаміки, стійке бажання утримуватися від вживання, розуміння і застосування методів здорової регуляції свого емоційного та фізичного стану, робота з проблемами дитинства, сім’ї, соціальне планування, ін.
– відновлення і формування здорових соціальних зв’язків, формування повноцінної програми підтримки тверезості (одужання, подальшого утримання від вживання).
– продовження активної самостійної роботи за індивідуальною програмою підтримки тверезості (одужання, подальшого утримання від вживання), закріплення нового здорового способу життя.